Szombat reggel megijedtem, ugyanis vérezni kezdtem. Ez pedig ebben a szakaszban aggodalomra adhat okot. Elvileg normális jelenség is lehet, de azért ez nem nyugtat meg. Orvoshoz kell mennem.
A terhesség minden szakában a vérzés fenyegető jel, tehát sürgősen orvoshoz kell fordulni. Az első harmadban a vetélés kezdetének jele lehet, később a mélyebben vagy elől tapadó lepényre is utalhat. Mindkettő súlyos állapothoz vezethet!
A barnás véres folyás alapvetően két ok miatt jelentkezhet. Az egyik, és ez az első két-három hónapra jellemző: amikor hormoningadozások jellemzőek a szervezetre és ez okoz vérzést. A méh nyálkahártyája a hormonszintek csökkenésére vérzéssel (enyhébb esetben barnás folyással) reagál. Ez terhes és nem terhes állapotban is igaz. A terhesség elején, amíg a petefészek sárgatestje termeli a terhességet fenntartó hormonokat, előfordulhat komolyabb következmény nélkül is egy-egy spontán elmúló barnás folyás, hiszen a terhesség stabilizálódása a méhlepény kialakulása és hormontermelésének beindulása (" a vezérlés átvétele") után következik be. Ez időben a 12-13. hétre esik.De a barnás folyás mellett nem szabad szó nélkül el menni, ez igen is a normálistól eltérő jelenség. Minden ilyen esetben javasolt ultrahang vizsgálatot végezni, hogy a baba életviszonyairól és megfelelő fejlődéséről meggyőződjünk. Sajnos a korai méhenbelüli elhalás jele is lehet.
Belenyugodni nem szabad, a barnás folyás már csak azért is veszélyes, mert ha megszokja, elfedheti az esetleges komolyabb jeleket, amit majd senki nem vesz komolyan. Ne következzen be, de jobb rendezni a zavaró momentumokat. Koraterhességben a barnás folyás, ha ultrahanggal élő magzatot találnak, amelyik folyamatosan növekszik, akkor valóban lehet a méhnyakból is. Teendők: ágynyugalom, vitaminok, esetleg az okozó méhszáj-elváltozás (ezt az un. decidualis méhnyálkahártya kitüremkedése okozhatja) ecsetelése.
Szerencsére nem egy esetben csak jelzés a szervezet részéről, hogy komolyabban kell venni a kis jövevényt. Ekkor ágynyugalom, vitaminok, esetleg terhességi hormontabletták adása segít a tovább viselésben.A másik ok lehet, ha a pete illetve a kialakuló lepény tapadása a méhszájhoz közeli. Az elől tapadó lepény nem egyszer okoz vérzést, mivel a méhszáj területén a tapadása nem biztonságos, és itt vérömlenyek képződhetnek. Szerencsés esetben a méh növekedésével a tapadási terület feljebb kerül és a probléma megoldódik. Az előltapadó lepény mindesetre súlyos diagnózis, ami kórházi kezelést, ágynyugalmat tesz szükségessé. Elbagatellizálni nem szabad; megoldása az, ha az ultrahang igazolja, hogy a növekedés révén a tapadási vonal alsó széle kikerült a méhszáj területéről. Addig - és bocs, hogy ezt kell írnom - a kard ott lebeg a fejük felett.
Mindkét esetben a maximális testi-lelki kímélet az első teendő. Nyilván a lepénytapadást ultrahanggal meg kell határozni! Lehet adni hormonális kezelést, de a széli tapadású lepény eseteiben sokszor vérzéscsökkentő gyógyszerek is jó hatásúak. Ezek közül pl. a nagy adagú C-vitamin, vagy a Rutascorbin recept nélkül is kapható és kárt biztosan nem csinál. Orvos rendelheti pl. a Dicynone gyógyszert.
Dr. Nagy László
Utolsó kommentek